 | Adam 28.04.2019 18:21 Bydliště: Praha
|
| E_man napsal(a): ... Jestliže však setrvačník má spotřebovat (přijímat) energii, nemohou jeho otáčky klesnout (to by naopak vydával a ne přijímal energii), ale musejí naopak stoupnout! ... |
Nikoliv, tím otáčky nemusejí růst. Nelze si to představovat tak, že nějaká dodaná energie vždy zapůsobí třeba na zrychlení něčeho. V základu je to jen energie, ale jak přesně zapůsobí na něco, to už je věc jiná.
Pokud se Ti moje "hypotézy a domněnky" stále nezdají, zkus tohle:
Rozkutálej po dvorku poleno a pak někoho požádej, aby do něj vystřelil kulku.
Velice obtížně by se mi to podrobněji vysvětlovalo nebo kreslilo, ale při měnění osy roztočeného setrvačníku vcelku dochází k tomu, že otáčky klesají rychleji, než kdybychom nechali na setrvačník působit pouhé tření bez změn orientace osy. |
|