Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Očkování - Diskuze   (str. 2)
 
pavelv   
07.03.2019 11:20
Bydliště: Praha
317 141 663 
Zpochybnění dánské studie o MMR a autismu
 
Pár poznámek k té dánské studii o vztahu autismu a MMR vakcíny. Našel jsem k tomu tento https://jbhandleyblog.com/home/2019/3/4/new-danish-mmr-study-shows-autism-rate-of-1-in-100-cdc-should-rush-to-denmark?fbclid=IwAR1PvmvG4IKb2NKbohpFpn2eGgrz1Mk4anI9MKK7T9iKAKg1ioYNkH8FgQ0 blog.

Za prvé bych měl trochu obavy o objektivnost studie, protože studii dělal Statens Serum Institut, která mimo jiné výrábí vakcíny.

Za další, ve studii porovnávali skupinu dětí, které dostaly MMR vakcínu s kontrolní skupinou dětí, které MMR nedostaly. Nicméně kontrolní skupina nemusela mít jen děti, které nedostaly žádné očkování, takže asi měly řadu ostatních vakcín. Pokud by dítě dostalo autismus již po nějakém očkování, třeba proto, že i v něm byl stejně jako v MMR hliník, tak už asi nedostalo MMR a mohli ho tak zařadit do kontrolní skupiny. A pomohlo jim tak prokázat, že je stejný výskyt autismu i v kontrolní skupině.
Takže studie pouze dokazuje, že autismus může mít i jiné příčiny než MMR, předpokládal bych především ostatní vakcíny.

V tom výše uvedeném blogu je toho víc, ale to, co jsem uvedl, mi bohatě stačí k tomu, abych pochopil, že studie v žádném případě neprokazuje, že MMR autismus nezpůsobuje.

Navíc se tam ještě v Lidovkách otírají o studii Andrew Wakefielda a jako argument proti němu uvádějí, že špatně interpretoval ve své studii data a tak mu byla odebrána licence. Ale zapomínají už uvést, že byla licence ze stejného důvodu odebraná i jeho kolegovi, který se na rozdíl od Wakefielda soudně bránil a dostal licenci zpět, protože byla odebraná neoprávněně. Jenomže takový soud je velice finančně náročný a proto do toho Wakefield nešel, a proto on licenci zpět nedostal.

Jinak je to pro mne názorná ukázka, jak lze lidi oblbovat třeba tím, že na něco provedli obrovskou studii. Takové studie jsou velice nákladné, takže na ně mají téměř monopol ti, co mají nejvíc peněz, například farmaceutické firmy. A tím mají také téměř monopol na studiemi "prokázanou" pravdu, která ale může být dost daleko od skutečné pravdy.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License