Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Setrvačník, gyroskop   (str. 2)
 
martin11    Uživatel podléhá schvalovacímu režimu
20.09.2018 11:54
Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6858 110 3651 
  Adam napsal(a):    Zdá se, že nakonec lze vymyslet docela prozaické a jednoduché vysvětlení toho triku s roztočeným setrvačníkem na tyči. Základem je uvědomit si, že ten často demonstrovaný efekt stojí na principu ramene (páky)...

... ...perfektní vysvětlení....ale :

adam napsal*Aby předešel změně náklonu tyče (a tím i osy otáčení), vytváří na rameni sílu, která je přibližně stejně velká jako tíhová síla setrvačníku, ale opačně orientovaná (což vede k důsledku jeho nadlehčování).*

...lze to chápat tak, že energie vložená do roztočení setrvačníku se rovná síle která vede k jeho nadlehčování???

...dále - perfektní jednoduchý náčrtek...jednostraně umístěný setrvačník na tyči jest lehce manipulovatelný...na rozdíl od setrvačníku, který jest manipulován jakoby vzpěračem. tím je odpovězeno na otázku....setrvačník na *vidlici* - t.j. v rukou vzpěrače nevykazuje stejné vlastnosti - t.j. nadlehčení .
Závěr: pokud udělám setrvačník z ráfku jízdního kola pro výše zobrazené pokusy
nemohu použít vidlici z předno kola bicyklu jako držák setrvačníku
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License