Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Praktické výpočty všeho druhu   (str. 1)
 
Adam   
19.10.2015 22:24
Bydliště: Praha
6425 584 6134 
,,Nalévej tu horkou vodu do hrnečku přes lžičku! Ať to nepraskne!"
 
Kolik z nás tohle už slyšelo a kolik z nás to přímo říká?
Kolegové v práci to na mě nedávno zkusili taky, čímž mě pak vyhecovali, abych jim to trochu osvětlil/spočítal atd.

Tedy, když se nalévá horká voda do hrnečku, přes lžičku to má smysl hlavně v tom, aby se proud vody rozptýlil a aby tedy nějaké jedno konkrétní místo v hrnečku neodneslo nával tepla příliš prudce a příliš mohutně. Od tohoto místa by se pak mohla rozjet prasklina, jelikož hrneček by nestíhal dostatečně rychle vyrovnávat teplotu s horkou vodou. Rozptýlený proud vody způsobí, že na materiál hrnku působí v jednotlivých místech menší množství horké vody a k vyrovnávání teplot pak dochází šetrněji.

Druhým hlediskem je tvrzení, že lžička částečně odebere z horké vody teplo, voda se lžičkou ochladí, díky čemuž hrnek nepraskne. V praxi však lžička vodu ochladí jen velmi mírně. Udělal jsem zjednodušený výpočet, na základě čehož jsem zjistil, že sama lžička (která má původně pokojovou teplotu) ochladí nalitou horkou vodu zhruba o max. 3 °C, což je poměrně nepatrné zchlazení a hrnku tohle zase tolik nepomůže. Takže lžička je dobrá hlavně k tomu, že se to dá nalít přes ní a lze tak rozptýlit proud horké vody, ale účinek samotného ochlazení lžičkou je velmi malý.

A ještě dodatek pro případ, že máme trochu jinou verzi podobných rad:
,,Nalévej tu horkou vodu do hrnečku z větší výšky, ať se to ochladí o vzduch."
Opět, ani v tomto případě nejde o moc užitečné ochlazení. A lití vody z větší výšky akorát dotyčného donutí, že pro samou opatrnost nalije pořádný proud horké vody prakticky do jednoho místa v hrnku (aby to z té výšky nevycamral) a jak jsem už nastínil výše, to tomu hrnku skutečně nepomůže.

Jó, vaření čaje nebo kafe, to je věda.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License