 | Adam 19.10.2015 22:24 Bydliště: Praha
|
| ,,Nalévej tu horkou vodu do hrnečku přes lžičku! Ať to nepraskne!" Kolik z nás tohle už slyšelo a kolik z nás to přímo říká?
Kolegové v práci to na mě nedávno zkusili taky, čímž mě pak vyhecovali, abych jim to trochu osvětlil/spočítal atd.
Tedy, když se nalévá horká voda do hrnečku, přes lžičku to má smysl hlavně v tom, aby se proud vody rozptýlil a aby tedy nějaké jedno konkrétní místo v hrnečku neodneslo nával tepla příliš prudce a příliš mohutně. Od tohoto místa by se pak mohla rozjet prasklina, jelikož hrneček by nestíhal dostatečně rychle vyrovnávat teplotu s horkou vodou. Rozptýlený proud vody způsobí, že na materiál hrnku působí v jednotlivých místech menší množství horké vody a k vyrovnávání teplot pak dochází šetrněji.
Druhým hlediskem je tvrzení, že lžička částečně odebere z horké vody teplo, voda se lžičkou ochladí, díky čemuž hrnek nepraskne. V praxi však lžička vodu ochladí jen velmi mírně. Udělal jsem zjednodušený výpočet, na základě čehož jsem zjistil, že sama lžička (která má původně pokojovou teplotu) ochladí nalitou horkou vodu zhruba o max. 3 °C, což je poměrně nepatrné zchlazení a hrnku tohle zase tolik nepomůže. Takže lžička je dobrá hlavně k tomu, že se to dá nalít přes ní a lze tak rozptýlit proud horké vody, ale účinek samotného ochlazení lžičkou je velmi malý.
A ještě dodatek pro případ, že máme trochu jinou verzi podobných rad:
,,Nalévej tu horkou vodu do hrnečku z větší výšky, ať se to ochladí o vzduch."
Opět, ani v tomto případě nejde o moc užitečné ochlazení. A lití vody z větší výšky akorát dotyčného donutí, že pro samou opatrnost nalije pořádný proud horké vody prakticky do jednoho místa v hrnku (aby to z té výšky nevycamral) a jak jsem už nastínil výše, to tomu hrnku skutečně nepomůže.
Jó, vaření čaje nebo kafe, to je věda. |
|